වෙනස් ආකාරයේ නත්තල් සැමරුමක් – මෙලනි මානෙල් පෙරේරා

“නත්තල එන්නේ අවුරුද්දකට එක වතාවයි. නමුත් මේ අවුරුද්දේ නත්තල අපි හැමදෙනාටම සමරන්න වෙලා තියෙන්නේ රටේ ගොඩාක් ප්‍රශ්න තියෙනකොට. වෙනදා කරනවා වගේ මේ පාර නත්තලට අපිට රස කෑම හදලා දෙන්න, ලස්සණ ඇඳූමක් අරන් දෙන්න, තෑගි අරන් දෙන්න අපේ දෙමාපියන්නට බැහැ. මෙදාපාර අපේ නත්තල් ගස් අපේ දුකෙන් බරවෙලා” යැයි නත්තල් උත්සවයක කැරොල් ගායානා කළ ළමුන් කිහිප දෙනෙකු පැවසීය.  
 
ඒ නත්තල් සාදය පසුගියදා කොළඹ අගරදගුරු පදවියේ මෝදර පිච්චමල්වත්ත ප්‍රදේශයේ දි පැවති අතර එය වෙනදා පැවති නත්තල් උත්සව මෙන් වෛර්ණවත් නොවීය. ආහාර පාන වලින් ඉතිරී ගොස් තිබුණේ නැත. කැරොල් ගායනා කළ අය විවිචිත්‍රවත් ඇඳුමින් සැරසී සිටියේ නැත. එය ඉතාම චාම් එහෙත් නත්තලේ ගුණ සුවඳ සිහිපත් කළ සරළ උත්සවයක් විය. 
 
වෙනස් මගක් ගත් එම සරළ නත්තල් උත්සවය , පිච්චමල්වත්ත ළමා සංවර්ධන මධ්‍යශ්ථානයේදි පසුගිය 16 වෙනිදා පස්වරුවේදි පැවති අතර, එම උත්සවයේ ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා වුයේ මරදාන සමාජ හා සාමයීක කේන්ද්‍රයේ අධ්‍යක්‍ෂක ගරු රොහාන් සිල්වා පියතුමා ය.
  
පිච්චමල්වත්ත ළමුන්ගේ නත්තල් ගස විචිත්‍රවත් නත්තල් සැරසිළි සහ සෙල්ලමිබඩු වලින් සරසා තිබෙනු වෙනුවට, වර්ථමානයේදි ළමුන් තමන්ගේ නිවසේදී මුහුණ දෙන අගහිගකම් පිළිබඳව කොල කැබලිවල සටහන්කර නත්තල් ගස සරසා තිබුණි.  

“නත්තල් සැරසිලි වලින් අපේ නත්තල් ගහා සරසනවා වෙනුවට අපි ළමයි විධියට ගෙදරදී පාසැලේ දී මුහුණ දෙන ප්‍රශ්න වලින් තමයි නත්තල් ගහා සරසන්න හිතුවේ” යැයි ළමුන් ප්‍රකාශ කළ අතර, නත්තල නැතිනම් ජේසුගේ උපන් මංගල්‍යය මේ වසරේ දී 
අප අතරට ආවේ අපි හැම දෙනාම දැඩි ආර්ථීක ප්‍රශ්න වලින් හොඳට ම හෙම්බත්වෙලා ඉන්නකොටදි” යැයි ළමුන් ප්‍රකාශ කළෝය.
 
“සපත්තු මිළ ඉතා අධිකයි” , “මන්දපෝෂණය වැඩිවෙලා” , ” අභ්‍යාස පොත් ගන්න සල්ලි නැහැ” , “ආහාර නැහැ , කිරිපිටි නැහැ”, “දුප්පත්කම වැඩිවෙලා” , “මත්ද්‍රව්‍ය අපිව ගිලගෙන” යනාදි වශයෙන් ලියු කොළ කැබලි වලින් නත්තල් ගස සරසා තිබුණි.
 
“රටේ තිබෙන ආර්ථීක ප්‍රශ්නය සහ නොයෙක් ආකාරයේ ගැටලු සහගත තත්ත්වයන් නිසා මේ නත්තල් උත්සවය අද අපි ඉතාම සරළ විධියට සමරනවා. එහෙත් එහි පණිවුඩය ඉතා ගැඹූරුයි.  අපේ විශ්වාසය අනුව අපි අදහන දේව පුත්‍රයා අප අතර ජීවත්වන්නට පැමිණීම තමයි නත්තල දි සිහිකරන්නේ. දේව පුත්‍රයා අපිත් එක්ක ජීවත්වෙන්න ආවා කියන්නේ අපි කුමන තරාතිරමක ම ජීවත්වුනත් අපි වටිනා මිනිස්සු. ඒ නිසා අපි ඔක්කෝම එක වගේ අය. උසස් පහත් කියලා වෙනසක් නැහැ. ඒ වගේ ම, අපි හැම කෙනා තුළ ම දෙවියෝ ඉන්නවා. ඒ නිසා අපි ඒ දෙවියන්ට ආදරය කරන්න ඕනේ අනික් අයට ආදරය කිරීම තුළින්. අනික් අය සමග, නැති බැරි අය සමග බෙදා හදා ගැනීම තුළින් ඒ දෙවියන් සමාජය තුළ ජීවමාන කරවන්න ඕනේ”. යැයි රොහාන් සිල්වා පියතුමා පැවසීය.   
 
එමෙන් ම, මේ නත්තල තුළින් පෙන්ව දෙන ප්‍රශ්න ඉදිරියේ  සියලු දෙනා ම එකමුතුව, යුක්තිය සාධාරණත්වය වෙනුවෙන් පිළිතුරු සොයන්නට එක්ව සිටගනිමු යැයි ද පියතුමා ආරාධනා කළේය.
 

පුද්ගල සහ කණ්ඩායම් වශයෙන් ඉදිරිපත් කරන ලද සිංහල සහ ඉංග්‍රිසි භාෂාවලින් යුත් නත්තල් කැරොල් ගායනා කිහිපයක් අවසානයේ දි, පිච්චමල්වත්ත ළමා සංවර්ධන වැඩසටහනේ සම්බන්ධීකාරක සනත් ප්‍රනාන්දු විසින් උත්සව සභාව ඇමතීය.

“රටේ ළමුන්ගෙන් වයස අවුරුදු 05ට වඩා අඩු, සියයට 50ක් මන්දපෝෂණයෙන් පෙළෙනවා. ඒ වගේම සාමාන්‍ය දරුවන්ගෙන් සියයට 15 ක් මන්දපෝෂණයෙන් පෙළෙනවා. කන්න නැතිව ලක්‍ෂ 63ක් සිටිනවා. මෙවැනි වටපිටාවකදී තමයි මෙවර අපි දෙවිදුන්ගේ උපත සිහිකරන්නේ. මේ තත්ත්වයන් වෙනස් කරන්න අපි ප්‍රඥාවන්තව කටයුතු කරන්න ඕනේ” යැයි ඔහු කීවේය.

පිච්චමල්වත්ත ළමා සංවර්ධන වැඩසටහන, පිච්චමල්වත්ත ප්‍රදේශයේ ජීවත්වන අඩු ආදායම් ලාභි පවුල්වල පාසැල් යන දරුවන් සඳහා නොමිලයේ අධ්‍යාපනය ලබාදීමට මරදාන සමාජ හා සාමයීක කේන්ද්‍රය මගින් පවත්වාගෙන යනු ලබන වැඩසටහනකි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *