දෙමළ වතු ජනතාව පූර්ණ වශයෙන් ඒකාබද්ධ කිරීමට රජයේ කැපවීම ජනාධිපති අවධාරණය කරයි – මෙලනි මානෙල් පෙරේරා

 
 
ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ‘නාම් 200’ (අපි 200) සැමරුම අමතමින් සියලු පුරවැසියන් ඒකරාශී කරමින් රට ඉදිරියට ගෙන යාමේ ඉලක්කය අවධාරණය කළේය. ශ්‍රී ලාංකේය පුරවැසියන්ගේ පසුබිම කුමක් වුවත් ඔවුන්ගේ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කිරීම වත්මන් රජයේ ප්‍රතිපත්තිය බව ඔහු ප්‍රකාශ කළේය. කඳුකරයේ වෙසෙන දෙමළ ජනතාව ශ්‍රී ලාංකීය සමාජයට සම්පූර්ණයෙන්ම ඒකාබද්ධ කිරීමට රජයේ කැපවීම ඔහු අවධාරණය කළ අතර, ඉන්දීය ආධාර ඇතිව නිවාස 10,000ක් ඉදිකිරීමේ ව්‍යාපෘතියක් පිළිබදව ද ඔහු හෙළි කළේය. ඔහු එසේ ප්‍රකාශ කරන විට, දකුණේ දෙමළ වතු කම්කරුවන් නිර්දේශ හතක් ඇතුළත් සමීක්ෂණ වාර්තාවක් එදිනම රජයට භාර ‍ ද‍ෙමින් වසර ගණනාවක සිට (1993) ලබාදී ඇති ඉඩම් සඳහා නිත්‍යානූකුල අයිතිය ඉල්ලා සිටියහ.
 
ජනාධිපති වික්‍රමසිංහ මහතා මෙම අදහස් ප්‍රකාශ කළේ ඉන්දීය සම්භවයක් සහිත දෙමළ (IOT) ජනතාව කඳුකරයට පැමිණ වසර 200ක් සපිරීම නිමිත්තෙන් නොවැම්බර් 02 වැනි බ්‍රහස්පතින්දා කොළඹ සුගතදාස ගෘහස්ථ ක්‍රීඩාංගණයේ පැවැති ‘නාම් 200’ සැමරුම් උත්සවයේදීය.
 
එම ව්‍යාපෘතියට මූලිකත්වය දෙමින්, දිඹුල, කොටගල මවුන්ට් වර්නන් වත්ත පහළ කොටසේ ඉන්දීය ආධාර යටතේ නිවාස 10,000 ක් ඉදිකිරීමේ ව්‍යාපෘතියකට මුල්ගල තැබුවේ ජනාධිපතිවරයා සහ ඉන්දීය මුදල් අමාත්‍ය සීතාරාමන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙනි.
 

මීට අමතරව, හැටන් වෘත්තීය පුහුණු මධ්‍යස්ථානයේ නව ශ්‍රවණාගාරයක් සහ පරිගණක ඒකකයක් පාහේ විවෘත කෙරුණු අතර, සිසුන් සඳහා පාසල් උපකරණ බෙදාදීම ද සිදු විය.

ශ්‍රී ලංකාවේ මූල්‍ය ස්ථායීතාවයට දායක වීම පිළිබඳව ජනාධිපතිතුමා ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි මහතා විසින් පිළිගනු ලැබූ අතර, සාර්ථක උත්සවය සඳහා ලබාදුන් සහයෝගය අගය කළේය. ඉන්දීය මුදල් අමාත්‍ය සීතාරාමන් ඒ වෙනුවෙන් කළ කැපවීම පිළිබඳව ද ඔහු ප්‍රශංසා කළේය.


මෙම අවස්ථාවට ඉන්දීය මුදල් අමාත්‍ය නිර්මලා සීතාරාමන් මහත්මිය පැමිණ සිටීමෙන් ගෞරවයට පාත්‍ර වූ අතර ඇය කඳුකරයේ දෙමළ ජනතාව
 5000කට අධික පිරිසක් විසින් උණුසුම් ලෙස පිළිගනු ලැබීය. උත්සවය විවිධ සංස්කෘතික අංගයන්ගෙන් සමන්විත විය.
 

තවද මෙම සැමරුම කඳුකර දෙමළ ජනතාවගේ නව ගමනක ආරම්භය සනිටුහන් කරන බවත්, ඔවුන්ට ඉඩම් හිමිකම් ලබාදීමට සහ ඔවුන්ගේ අධ්‍යාපන අයිතිය තහවුරු කිරීමට රජය කැපවී සිටින බවත් ජනාධිපතිතුමා ප්‍රකාශ කළේය.

එහිදී අදහස් දැක්වූ අග්‍රාමාත්‍ය දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතා, විශේෂයෙන් ‘සිලෝන් ටී’ ප්‍රවර්ධනයට සහ පසුගිය වසර 200 තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ සංවර්ධනයට දායක වීමට කඳුකර දෙමළ ජනතාව විසින් සිදු කරන ලද සුවිශේෂී දායකත්වය ඇගයීමට ලක් කළේය. මෙම ප්‍රජාව ශ්‍රී ලාංකීය සමාජයට පූර්ණ වශයෙන් ඒකාබද්ධ කිරීමේ පුළුල් වැඩපිළිවෙළක් ආරම්භ කළ පළමු අවස්ථාව මෙය බව ඔහු අවධාරණය කළේය.

ඉන්දීය මුදල් අමාත්‍ය සීතාරාමන් කඳුකරයේ සිට ශ්‍රී ලංකා ආර්ථිකයට දෙමළ ජනයාගේ සැලකිය යුතු දායකත්වයක් ඉස්මතු කළ අතර ඔවුන්ගේ අයිතිවාසිකම් පිළිගැනීමට සහ සුරක්ෂිත කිරීමට රජය දරන ප්‍රයත්නයන් සඳහා සහයෝගීතාව සඳහා සූදානම ප්‍රකාශ කළේය.

 
මෙම අවස්ථාවට ආගමික නායකයින්, හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ  ඇතුළු විවිධ රාජ්‍ය නිලධාරීන්, දෙස් විදෙස් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් සහ දෙමළ වතුකරයේ ජනතාව එක්ව සිටියහ.
 
මේ අතර, 1993, 2003, 2004, 2017 වර්ෂවල සිදුවූ නායයෑම් හේතුවෙන් රජයෙන් තමන්ට ලැබුණු ඉඩම්වලට හිමිකම් පත්‍ර ලබා දෙන ලෙසට එදිනම තවත් දෙමළ වතුකරයේ ජනතාවක් රජයට ආයාචනා කළහ.
 
“දකුණු පළාතේ මලයගම් ජනතාවගේ ඉඩම් අයිතිය පිළිබඳ සමීක්ෂණ වාර්තාව” නම් වූ ලේඛනය, පසුගිය සිකුරාදා ශ්‍රී ලංකා පදනම් ආයතනයේ පැවති රැස්වීමකදී රාජ්‍ය නිලධාරීන් තිදෙනෙකු වෙත භාර දෙන ලදී.
 
“වතුකරයේ ජනතා හඬ” සංවිධානය විසින් මෙම සමීක්ෂණය දියත්කොට ඇති අතර මලයගම් ජනතාවගේ ඉඩම් අයිතිය පිළිබඳව රජයට නිර්දේශ හතක් ඉදිරිපත් කළේය.
 
මෙම සමීක්‍ෂණ වාර්තාව භාරගනිමින් , ඉඩම් අමාත්‍යංශයේ අතිරේක ලේකම් , ඉඩම් කොමසාරිස් ජෙනරාල් , ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ මහජන සබඳතා නිළධාරී යන අය පදනමි ආයතනයේදී පැවති වතුජනතාවගේ ඉඩමි හිමිකාරිත්වය පිළිබඳ සංවාදයට සහභාගී වූ අතර දෙමළ වතුජනතාවට අසාධාරණයක් සිදුවී ඇති බව ඔවුන් පිළිගත්හ.
 

සමීක්‍ෂණයේ සොයාගැනීම් වලට අනුව, වතුකරයේ ජනතා හඬ සංවිධානය විසින්, වතුකරයේ ඉඩම් ආරවුල් සඳහා විශේෂිත කාර්ය සාධක බළකායක් පිහිටුවීමට යෝජනා කර ඇති අතර, ඉඩම් ලැබී ඇති පුද්ගලයන් සංඛ්‍යාව, ඉඩම් හා නිවාස ඇති පුද්ගලයන් සංඛ්‍යාව, ඉඩම් හිමිකම් ලබා දී ඇති පුද්ගලයන් සංඛ්‍යාව ඇතුළුව සවිස්තරාත්මක දත්ත සම්පාදනය කිරීමේ කාර්යය භාරය ද,

නම් කරන ලද ඉඩම් ක්‍රමානුකූලව සීමා කිරීම ක්‍රියාත්මක කිරීම සහ සෑම පවුලකටම ඔවුන්ගේ වෙන් කර ඇති බිම් කොටස් සඳහා මැනුම් සැලැස්මක් ලබා දී ඇති බව සහතික කිරීම ද,


බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රජාවන් සඳහා ඉඩමේ නීත්‍යානුකූල අයිතිය තහවුරු කිරීම සහ ආරක්ෂා කිරීම සඳහා ඉඩම් හිමිකම්, බලපත්‍ර හෝ ඔප්පු නිකුත් කිරීමට කඩිනම් පියවර ආරම්භ කිරීම ද,
 
නිවැසියන් සඳහා ස්වයං පාලනයක් සහ සුරක්ෂිත ඉඩම් අයිතිය සහතික කිරීම සඳහා වතුකරයේ වතු කළමනාකාරීත්වයෙන් වෙන් කරන ලද  ඉඩමේ  පරිපාලන පාලනය නීත්‍යානුකූල ඉඩම් හිමියන් වෙත පැවරීම ද,
 
තැපැල් බෙදා හැරීම විධිමත් කිරීමට සහ ඕනෑම විභව ආමන්ත්‍රණ ආරවුල් ඵලදායී ලෙස විසඳීමට වතු ප්‍රජාව තුළ සෑම නිවසකටම වෙනම ලිපිනයන් ලබා දීම ද,
 
වතුවලට හා ඉන් පිටතට නිසි ප්‍රවේශ සහතික කිරීම සඳහා තීරණාත්මක යටිතල පහසුකම් , විශේෂයෙන් ම මාර්ග, ඉඳිකිරීම් සහ විධිමත් නඩත්තු කිරීමට ප්‍රමුඛත්වය දෙමින් කම්කරුවන්ගේ ජීවන තත්ත්වය උසස් කිරීම ද,
 
දකුණු පළාතේ වතුකර ජනතාවගේ නිශ්චිත අවශ්‍යතාවලට අනුව විස්තීරණ සැලසුම් සහ ඉලක්කගත මැදිහත්වීම් සඳහා පහසුකම් සැලසීම සඳහා ඔවුන්ට අදාළ නිවරැදි සහ යාවත්කාලීන සංඛ්‍යා ලේඛණ රැස්කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම යනාදී නිර්දේශ 07ක්  ඉදිරිපත් කර ඇත.
 
“හිමිකම් අහිමි – වතු ආර්ථීකයට උරදෙන්නේ” නමින් දකුණේ වතුකර ජනතාව මුහුණ දෙමින් සිටින ඉඩම් හිමිකාරිත්වය පිළිබඳ ගැටලු සම්බන්ධයෙන් වතුකරයේ ජනතා හඩ සංවිධානය විසින් නිෂ්පාදනය කළ කෙටි වීඩියෝ පටයක් ද රාජ්‍ය නිළධාරීන් සහ සිවිල් සංවිධාන නියෝජිතයින් වෙත පෙන්වනු ලැබිණි.
 
වතු ජනතාවට ලබාදී ඇති ඉඩම්වල ද ඒවා ලබාදීමේදි විවිධ අක්‍රමිකතා සිදුවී ඇති බවත් , ඔවුන් විශාල වශයෙන් මෙරට ආර්ථීකයට උරදෙන ප්‍රජාවක් මිස ප්‍රතික්‍ෂේප කළ යුතු ප්‍රජාවක් නොවන බවත් ප්‍රකාශ කළ රාජ්‍ය නිළධාරීන් , මෙදින ඉදිරිපත් කළ වතු ජනතාවගේ ඉඩම් ගැටලුව විසඳා ගැනීම සඳහා ඔවුනට දිය හැකි උපරිම සහය , උපදෙස් ලබාදෙන බවට අවධාරණය කළේය.  
 
“ඉඩමක් තිබුණට වැඩක් නැහැ. අපිට කිසිම අයිතියක් නැහැ. වතු අධිකාරියෙන් යන්න කිව්වොත් අපිට යන්න වෙනවා. ළමයෙක් පාසැලට දාගන්න ඉඩමේ අයිතිය බලපානවා. ලිපිනයක් නැහැ. ඉඩමට හිමිකමක් තිබෙනවා නමි ඉඩම උගස්කරලා මුදල් ගන්න පුලුවනි හදි අවස්ථාවකදි. නමුත් ඒ අවස්තාවත් අපිට අහිමියි.” යනුවෙන් මෙම සංවධායට එක්වූ වතු ජනතාව නියෝජනය කරමින් පැමිණ සිටී කිහිප දෙනෙකුම අදහස් දක්වමින් ප්‍රකාශ කළහ.
 
“සමහර අය මහන්සිවෙලා , මහන්සිවෙලා උපයන සෑම ශතයක්ම වියදම් කරලා ලැබුණු ඉඩමේ කුඩාවට හරි නිවසක් හදාගෙන තියෙනවා. නමුත් ආර්ථික ප්‍රශ්න නිසා සමහරුන්ට තාම ගෙයක් හදාගන්න සල්ලි නැහැ. ඇතැමුන්ට ඉඩමක්වත් නොමැති අතර තවමත් වසර ගණනාවක් ලයින් නිවාසවල ජීවත් වෙන මිනිස්සු ඉන්නවා. නමුත් අපි රටට මුදල් උපයන්න අපේ ජීවිත ගොඩක් වැයකරනවා” යැයි වතු කම්කරුවෙකු වන ජන්ඩ්‍රන් ඩිලාන් රැස්වීමේදී පැවසීය.
 
“ඒ නිසා, වචන පමණක් සහ බොරු පොරොන්දු දෙන්නේ නැතිව රජය මේ දැවෙන ප්‍රශ්නය ගැන සොයා බලා දැන්වත් විසඳුම් ලබාදිය යුතුයි” යැයි ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *