පාස්කු වින්දිතයන් වෙනුවෙන් යුක්තිය සඳහා ශ්‍රී ලාංකීක ජනතාව ඉදිරියට — මෙලනි මානෙල් පෙරේරා 

2019 පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් විපතට පත් වූවන්ට සාධාරණයක් ඉටු කරන ලෙස ඉල්ලා ජාති ආගම් භේදයකින් තොරව දහස් ගණන් ශ්‍රී ලාංකිකයන් විශේෂයෙන්ම කතෝලිකයන් ඊයේ -අප්‍රේල් 21 වැනි දින උදෑසන කොළඹ අගරදගුරු පදවියේ සහ අනෙකුත් රදගුරු පදවිවල දී  අධ්‍යාත්මික පා ගමන් මෙන් ම අනුස්මරණ වැඩසටහන් දියත් කළහ.
 
2019  පාස්කු ඉරුදින දී එකම වෙිලාවකදී අගරදගුරු පදවියේ කතෝලික  පල්ලි දෙකකට සහ මඩකලපුවේ සියොන් දේවස්ථානයට වශයෙන් දේවස්ථාන තුනකටත් කොළඹ පිහිටි ප්‍රසිද්ධ හෝටල් දෙකකට සහ දෙහිවල ප්‍රදේශයේ පිහිටි නවාතැන් පලකදීත් මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්‍රහාර එල්ල කිරීම පිටුපස සිටින සැබෑ කුමන්ත්‍රණකරුවන් කවුරුන්ද යන්න හෙළි කරන ලෙස විරෝධතාකරුවන් ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලා සිටියහ. 
සංචාරක හෝටල් තුනක්, කොළඹ සිනමන් ග්‍රෑන්ඩ්, කිංග්ස්බරි සහ ෂැංග්‍රි-ලා හෝටල් සහ දෙහිවල ආගන්තුකාගාරයක් ඉලක්ක කර ගත් පිපිරීමෙන් රටවල් 14 ක විදේශිකයන් 42 ක් සහ පාස්කු නිවාඩුව ගත කරමින් සිටි තවත් ශ්‍රී ලාංකිකයන් කිහිප දෙනෙක් ද මිය ගියහ.
කාදිනල් මැල්කම් රංජිත් හිමිපාණන් ප්‍රමුඛ ශ්‍රී ලංකා කතෝලික සභාව සහ විපතට පත් වූවන්ගේ පවුල්වල සාමාජිකයන් ද දිගින් දිගටම ප්‍රහාර පිළිබඳ විමර්ශනවල මන්දගාමී ප්‍රගතිය පිළිබඳව කනස්සල්ල සහ සැකයන් මතු කරමින් රජය දේශපාලන වාසි තකා සත්‍යය අතුගාන බවට චෝදනා කළහ.
එමෙන්ම සැමරුම් අවස්ථාවේදී අදහස් දැක්වූ කාදිනල් රංජිත් හිමිපාණන් කියා සිටියේ, පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් පුන පුනා කළ අනතුරු ඇඟවීම් බැරෑරුම් ලෙස නොසලකන්නේ මන්දැයි සොයා බැලීමටත්, මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්‍රහාරයට හේතුව කුමක්ද යන්න සොයා බැලීමටත්, නැවුම් විනිවිදභාවයෙන් යුත් පරීක්ෂණයක් අවශ්‍ය බවයි.

සොනික් සෝනික්. කවුද යන්න තීරණය කිරීමට, ඔහු පිළිබඳව වඩාත් ම සොයා ගැනීමට අපට අලුත් පරීක්ෂණයක් අවශ්‍යයි. නමුත් වත්මන් ජනාධිපතිවරයාගෙන් සහ රජයෙන් ද යුක්තිය අපේක්ෂා කළ නොහැකි බවක් සහ මෙම ප්රශ්නවලට පිළිතුරු අපේක්‍ෂා කරන පිළිතුරු ලැබේද යන්න අවිනිශ්චිත යැයි කාදිනල් රංජිත් හිමිපාණන් වැඩිදුරටත් පැවසීය.

අහිංසක ජීවිතවලට එල්ල වූ ම්ලේච්ඡ ප්‍රහාරයන් සිහිකරමින් කොළඹ අගරදගුරු පදවිය මගින් වැඩසටහන් කිහිපයක් සංවිධානය කර තිබූ අතර, අගරදගුරු මැල්කම් රංජිත් හිමිපාණන්ගේ ඉල්ලීම පරිදි අප්‍රේල් 21 වන දින උදෑසන කොළඹ කොච්චිකඩේ ශාන්ත අන්තෝනි මුනිඳුන්ගේ සිද්ධස්ථානය හා කටුවාපිටිය ශාන්ත සෙබස්තියන් සිද්ධස්ථානය සම්බන්ධ කරන ප්‍රධාන මාර්ගය දෙපස කතෝලික පූජක පැවිදි ගිහි ජනතාව ඇතුළු දහස් සංඛ්‍යාත වෙනත් ජාතික හා ආගමීක ජනතාව විසින් පෙරවරු 8.30 හේ සිට පෙරවරු 9.00 තෙක් නිහඬ විරෝධතාවයක් සඳහා පෙළ ගැසී සිටියහ.
පාස්කු ප්‍රහාරයට සිව් වසරක් පිරීම නිමිතිකර ගනිමින් 20 ද පස්වරු 6.00 කටුවාපිටිය දේවස්ථානයේදි විශේෂ දිව්‍ය පූජාවක් පැවැත්වු අතර, අනතුරුව කටුවාපිටිය දේවස්ථානයේ සිට කොචිචිකඩේ දේවස්ථානය දක්වා යැදුමි පා ගමනක් පැවැත්විණි. ප්‍රහාරයේ වින්දිතයින් හට යුක්තිය ඉල්ලා සිටිමින් ඒ පාගමන සංවිධානය කර තිබුණි.
කතෝලික පියතුමන් , කන්‍යාසොයුරියන් , පාස්කු ප්‍රහාරයේ වින්දිතයින් හා පවුල්වල සාමාජීකයින් සහ පදිවියේ තරුණ තරුණියන් මෙම පාගමනට සමිභන්ධ වුහ.
 
ප්‍රහාරය එල්ලවු වේලාව සනිටුහන් කරමින් හරියටම පෙරවරු 8.45ට කොච්චිකඩෙි දේවස්ථානය, කටුවාපිටිය දේවස්ථානය ප්‍රධානකොට දේවස්ථානවල සීනුව නාද කිරීම , විනාඩි දෙකක නිශ්ශබිධතාවය රකිමින් සියලු වින්දිතයින් සිහිපත් කිරිම සිදු කෙරුණු අතර, එම වේලාවට සමාන්තරව මග දෙපස එක්රැස් වු ජන පවුරු විසින් ද නිශ්ශබ්දතාවය රකිනු ලැබුණී.
“අපිට පෙනෙනවා මේ ජරා ජීර්ණ වු දේශපාලන බල ලෝභය විසින් සාධාරණය ඉටුනොකර අපිව , වින්දිතයින්ව යටපත් කරන්නට සුදානමිවන ස්වරුපයක්. නමුත් ඔවුන්ගේ ඒ දේශපාලනයට වඩා අපේ ජනතාවගේ බලය වැඩි බව පෙන්වීමට තමයි මේ ජනපවුර අපි සංවිධානය කළේ” යැයි කොළඹ පදවි ජනසන්නිවේදන අධ්‍යක්‍ෂක ජුඩ් ක්‍රිෂාන්ත පියතුමා මාධ්‍යට ප්‍රකාශ කළේය.
එමෙන්ම, කතෝලික ජනතාව පමණක් නොව මුස්ලිම් හින්දු බෞද්ධ ජනතාවද මහත් ඔීනැකමකින් යුතුව මෙි ජන පවුර සෑදීම සඳහා ඒකරාශී වු බවත් එය ජනතාවගේ බලය කෙතරමි ද යන්න මෙරට දේශපාලනඥයින්ට වැදගත් පාඩමක් උගන්වනවා ඇති බවත් පියතුමා ප්‍රකාශ කළේය.

“වින්දිත ප්‍රජාවගේ නිහඩ හදවතේ ගැහෙන පණිවුඩයට සංවේදි වෙන්න කියලා , ඇහුම්කන් දෙන්න කියලා අපි රජයෙන් ඉල්ලා සිටිනවා. මේ ජනපවුර තුළ ජනතාව ඉල්ලා සිටින්නේ පාස්කු ප්‍රහාරයට සාධාරණත්වය පමණක් නෙවෙයි, මේ නින්දිත දේශපාලනය නිසා අභාවයට යන අපේ රටට පිළියම් යොදන්නට කියා නගන හඩ ද මේ තුළින් කියවෙන බව මම දකිනවා.” යැයි ජූඩ් ක්‍රීෂාන්ත පියතුමා වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *