ශ්‍රී ලංකාවේ වාතයේ ගුණාත්මක භාවය – යහපත් වෙයි ද?

වායු තත්ත්ව දර්ශකයට (AQI) අනුව දෙසැම්බර් 09 වැනි දින උදෑසන 8.00 වන විට ශ්‍රී ලංකාවේ වාතයේ ගුණාත්මක භාවය සැලකිය යුතු ලෙස ඉහළ ගොස් ඇත. පාසල් වසා ඇත. ප්‍රවේශම් වන්නැයි ජනතාවට උපදෙස්.

ඒ අනුව කොළඹ 80, කුරුණෑගල 71, වවුනියාව 63, මහනුවර 94, කෑගල්ල 83, ගාල්ල 43, රත්නපුර සහ කළුතර 71, හම්බන්තොට 83 ලෙස වායු ගුණාත්මක බව වාර්තා වී ඇත.

මෙම දර්ශකය පදනම් වී ඇත්තේ අංශු ද්‍රව්‍ය (PM2.5 සහ PM10), ඕසෝන් (O3), නයිට්‍රජන් ඩයොක්සයිඩ් (NO2), සල්ෆර් ඩයොක්සයිඩ් (SO2) සහ කාබන් මොනොක්සයිඩ් (CO) විමෝචනය මැනීම මතය.

අද උදෑසන ජාතික ගොඩනැගිලි පර්යේෂණ සංවිධානය ප්‍රකාශ කළේ ඉන්දියාවේ සිට ශ්‍රී ලංකාව දක්වා වන වායු ප්‍රවාහයේ දූෂණ මට්ටම මේ වනවිට සීග්‍රයෙන් අඩුවෙමින් පවතින බැවින් ශ්‍රී ලංකාවේ පවතින වායුගෝලීය දූෂණය ක්‍රමයෙන් පහව යමින් පවතින බවයි.

මේ අතර, දිවයිනේ බොහෝ ප්‍රදේශවල වාතයේ ගුණාත්මක භාවය තවදුරටත් සෞඛ්‍යයට අහිතකර මට්ටමකට පහළ බැස ඇති බැවින් ප්‍රවේශම් වන්නැයි සෞඛ්‍ය විශේෂඥයෝ ඊයේ ඉල්ලා සිටියහ.

පවතින කාලගුණික තත්ත්වය පිළිබඳව අධ්‍යාපන බලධාරීන් කාලගුණ විද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවෙන් සහ ආපදා කළමනාකරණ මධ්‍යස්ථානයෙන් කරුණු විමසා ඇති අතර ලැබුණු තොරතුරු මත අද පාසල් සඳහා විශේෂ නිවාඩුවක් ලබාදීමට අධ්‍යාපන බලධාරීන් පියවර ගෙන තිබේ.

දිවයිනේ පවතින අඩු වාතය හේතුවෙන් දීර්ඝ කාලයක් එළිමහනේ ක්‍රියාකාරකම්වල යෙදීමෙන් වළකින ලෙස ළමයින්, වැඩිහිටියන් සහ ශ්වසන ආබාධ සහ අසාත්මිකතාවලින් පෙළෙන අයට උපදෙස් දෙන ලදී. එළිමහනේ සිටින විට මුඛ ආවරණ පළඳින ලෙස ඔවුන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

ඉන්දියාව දෙසින් හමා ගිය තද සුළං හරහා ශ්‍රී ලංකාවේ ගුවන් අවකාශය දූෂණය වී ඇති බව වාර්තා විය. ගිනිකොන දිග බෙංගාල බොක්ක ප්‍රදේශයේ පවතින ගැඹුරු පීඩන අවපාතය මේ වන විට “මැන්ඩූස්” සුළි කුණාටුව දක්වා සංකේන්ද්‍රණය වී ඇති බැවින් දිවයිනේ ප්‍රදේශ කිහිපයකට තද සුළං සහ වර්ෂාපතනයක් පවතිනවා.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *