සන්ධ්‍යා එක්නැළිගොඩ SC සංකීර්ණයට ඇතුළුවීම තහනම් කිරීම සම්බන්ධයෙන් අගවිනිසුරුට ලියයි – මෙලනි මානෙල් පෙරේරා

තම සැමියාගේ අතුරුදන්වීම සම්බන්ධයෙන් පැවැත්වෙන නඩු විභාගයට සහභාගි වීමට යාමේදී මේ වසරේ, එනම් 2022 වසරේ අවස්ථා දෙකකදී ම ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ සංකීර්ණයට ඇතුළුවීම තමන්ට තහනම් වූ බව ඝාතනයට ලක්වූ කාටූන් ශිල්පී සහ මාධ්‍යවේදී ප්‍රගීත් එක්නැළිගොඩගේ බිරිඳ සන්ධ්‍යා එක්නැළිගොඩ අගවිනිසුරුවරයාට දන්වා සිටියි. 
 
2010 වසරේ සිට 2020 දක්වා කාලය තුළ තමා මීට පෙර අවස්ථා ගණනාවකදී නඩු කටයුතු සඳහා අධිකරණයට පැමිණ ඇති අතර, COVID-19 වසංගතය පැතිරීමත් සමඟ 2020 සිට ඇයට අධිකරණ භූමියට ඇතුළු වීමට අවසර නොලැබුණු බව, අගවිනිසුරු ජයන්ත ජයසූරිය වෙත ලිපියක් යවමින් ඇය කියා සිටියි.

“අනෙකුත් ආයතන තම කටයුතු කරගෙන යාමේදී සාමාන්‍ය තත්ත්වයට පත්ව ඇතත්, සාමාන්‍ය පුරවැසියන්ට තවමත් ඔවුන්ගේම නඩුවකට හෝ ඔවුන්ගේ අනන්‍යතාවය තහවුරු කිරීමෙන් පසුවවත් උපරිමාධිකරණ සංකීර්ණයේ උසාවි කාමරවලට ඇතුළුවීම තහනම් කර ඇත.” ඇය සඳහන් කරයි.


“ඒ සම්බන්ධයෙන් මගේ මෑත කාලීන අත්දැකීම වූයේ 
2022.03.25 සහ 2022.10.25 යන දිනවල ය,” ලියන ඇය මෙසේ පැවසුවාය.

“අංක 
SC FR126/2021 දරන මගේ නඩුව කැඳවන විට මට උසාවියේ සිටීමට අවශ්‍ය විය. සිවිල් වැසියන්ට ඇතුළට යාමට ඉඩ දිය නොහැකි බව ආරක්ෂක නිලධාරීන් මට කීවාය, ”ඇය ප්‍රකාශ කළේ තමන් ඇතුළු සියලුම නඩු පාර්ශවයන් තවදුරටත් ඉදිරියට යාමට සහ ඔවුන්ගේ නඩු විභාගයට පැමිණීම වළක්වා ඇති බවයි.
 
ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 106 (1) වගන්තිය ඉස්මතු කරමින් කථාකරන සන්ධ්‍ය, ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව යටතේ පිහිටුවන ලද හෝ පාර්ලිමේන්තුව විසින් පත් කරන ලද සහ ස්ථාපිත කරන ලද සෑම අධිකරණයකම, විනිශ්චය සභාවකම හෝ වෙනත් ආයතනයකම රැස්වීම් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ විධිවිධානවලට යටත්ව ප්‍රසිද්ධියේ පැවැත්විය යුතු බව සඳහන් කරයි.

එවැනි රැස්වීම්වලට සහභාගි වීමට පුද්ගලයන්ට නිදහසේ හිමිකම් ඇති නමුත් එම අයිතිය කඩ කර ඇති බව සන්ධ්‍යා එක්නැළිගොඩ පෙන්වා දෙයි. 
 
අවසාන වශයෙන්, සාමාන්‍ය පුරවැසියන්ගේ ව්‍යවස්ථාපිත අයිතීන් සුරක්‍ෂිත කරන ලෙසත්, නඩු පවරන පාර්ශ්වයන්ට සහ සාමාන්‍ය ජනතාවට පෙර අවසර දුන් පරිදි නඩු විභාග නැරඹීමට උසාවි ශාලාවල සිටීමට ඉඩ සලසන ලෙසත් සන්දයා එක්නැලිගොඩ සිය ලිපියෙන් අගවිනිසුරුවරයාගෙන් ඉල්ලා සිටියි. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *