පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය :කිසිදු පොලිස් නිලධාරියෙකුට චෝදනා එල්ල වී නොමැති බව පවසයි — මෙලනි මා‍න‍ෙල් ප‍ෙර‍ේරා 

 
 
පාස්කු ප්‍රහාරයේ පරීක්ෂණ වාර්තාව පිළිබඳ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් දැනුම්වත් කිරීමේ විශේෂ හමුවක් සහ විවාදයක්. පාස්කු ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන්  කිසිදු පොලිස් නිලධාරියෙකුට චෝදනා එල්ල වී නොමැති බව පවසයි. බෝම්බ ප්‍රහාරය වැළැක්වීමට පියවර නොගත් රාජ්‍ය නිලධාරීන් කිහිප දෙනෙකුට එරෙහිව විනය ක්‍රියාමාර්ග ගෙන ඇති බව  මහජන ආරක්ෂාව සම්බන්ධ  අමාත්‍යවරයා පවසයි. පාස්කු ඉරුදින ප්‍රහාරයට සම්බන්ධ චූදිතයන් මන්ත්‍රීවරුන් යොදා ගනිමින් ප්‍රහාර පිළිබඳ විමර්ශන පිළිබඳව මන්ත්‍රීවරුන් දැනුවත් කිරීම පාර්ලිමේන්තුවට අපහාසයක් බව ක‍ත‍ෝලික සභාව ප්‍රකාශ කරයි.  
 

පාස්කු ඉරුදින ප්‍රහාරයේ පරීක්ෂණ වාර්තාව පිළිබඳ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් දැනුවත් කිරීමේ විශේෂ හමුවක් ඊයේ එනම්, සැප් 20 වන දින පාර්ලිමේන්තුවේ දී පැවැත්විණි. මහජන ආරක්ෂක අමාත්‍ය ටිරාන් අලස් ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පැවති මෙම සාකච්ඡාවට පොලිස්පතිවරයා ද එක් ව සිටියේය.

එම අවස්ථාවට අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ සහ ත්‍රස්ත විමර්ශන කොට්ඨාසයේ උසස් නිලධාරීන් ද කැඳවා තිබූ අතර, එම සාකච්ඡාව ඊයේ පැවති මාධ්්‍ය හමුවක දී කතෝලික සභාවේ විවේචනයට ලක්විය.

 
 බෝම්බ ප්‍රහාර සම්බන්ධයෙන් සොයා බැලූ ජනාධිපති විමර්ශන කොමිසමේ නිර්දේශ වලට අනුව, පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරය වැළැක්වීමට කටයුතු නොකිරීම සම්බන්ධයෙන් වගකිව යුතු රාජ්‍ය නිලධාරීන් කිහිප දෙනෙකුට එරෙහිව විනය ක්‍රියාමාර්ග ගෙන ඇති බව පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් දැනුවත් කිරීමේ අවස්ථාවේදී මහජන ආරක්ෂාව පිළිබඳ අමාත්‍ය ටිරාන් අලස් මහතා පැවසීය.
 

එමෙන්ම, 2019 පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාර සම්බන්ධයෙන් මෙතෙක් කිසිදු පොලිස් නිලධාරියෙකුට චෝදනා එල්ල වී නොමැති බව ද මහජන ආරක්ෂාව පිළිබඳ අමාත්‍ය ටිරාන් අලස් ප්‍රකාශ කළ‍ේය.

ඊයේ (සැප් 20) පාර්ලිමේන්තුවේදී දැනුවත් කිරීමේ සැසිවාරයේදී ඔහු ප්‍රකාශ කළේ අදාළ ජනාධිපති විමර්ශන කොමිෂන් සභාව විසින් ඉදිරිපත් කර ඇති වාර්තාවලට අනුව මේ සම්බන්ධයෙන් කිසිදු පොලිස් නිලධාරියෙකුට චෝදනා එල්ල වී නොමැති බවත්, මේ දක්වා ඇත්තේ නිරීක්ෂණයේ පමණක් බවත්ය.

 

ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් චෝදනා එල්ල වී ඇති බව කියන නිලධාරීන් සම්බන්ධයෙන් සමගි ජන බලවේගයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී හෙක්ටර් අප්පුහාමි නැගූ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින් අමාත්‍ය අලස් මහතා මේ බව ප්‍රකාශ කළේය.

එබැවින්, ඔවුන්ට සාධාරණ ලෙස නඩු පවරන තුරු, දැනටමත් චෝදනා එල්ල වී ඇති පරිදි, ඇතැම් පුද්ගලයින් නම් කිරීම තමන්ට නොසුදුසු කාර්යයක් බවට පෙන්වා දුණි.

 
2019 අප්‍රේල් 21 මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරයට නායකත්වය දුන් Zharan ගේ ඇතැම් වීඩියෝ දර්ශන පිටවී ඇත්තේ කෙසේදැයි තමන් සොයා බලන බවත්, එ‍සේ වී ඇත්තේ ‍ කෙසේද යන්න ගැන සොයා බලා සභාවට දන්වන බවත් SJB මන්ත්‍රී අප්පුහාමි නැගූ ප්‍රශ්න කිහිපයකට  වැඩිදුරටත් පිළිතුරු දෙමින් අැමති අලස් වැඩිදුරටත් පැවසීය

එමෙන්ම මෙම ප්‍රහාර සම්බන්ධයෙන් 
SDIG නිලන්ත ජයවර්ධන මහතා වගකිව යුතු බවට ජනාධිපති කොමිෂන් සභා වාර්තාවේ දක්වා නොමැති බවද අමාත්‍ය අලස් පැවසීය.“එස්ඩීඅයිජී ජයවර්ධන ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් වරදකරු කර ඇති අතර වන්දි ගෙවීමට නියෝග කර ඇත,” ඔහු පැවසීය.
 

පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් සිදු වූ විනාශයට SDIG වගකිව යුතු බවට විපක්ෂයේ ප්‍රධාන සංවිධායක ලක්ෂ්මන් කිරිඇල්ල තරයේ කියා සිටීමත් සමඟ වාදයක් ඇති වූ අතර ජනාධිපති කොමිෂන් සභා වාර්තාවේ 320 පිටුවේ SDIG වරයා වගකිව යුතු බවට නම් කර ඇති බව අප්පුහාමි මන්ත්‍රීවරයා පැවසීය. .

 

පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරය පිළිබඳ වැඩි විස්තර තව දින දෙකකින් හෙළි කරන බවට අමාත්‍යවරයා සහතික විය.
 
මේ අතර, ඊයේ දහවල් අගරදගුරු මැදුරේ පැවති මාධ්‍ය හමුවේදී සිරිල් ගාමිණී ප්‍රනාන්දු පියතුමා කියා සිටියේ පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරයන් සම්බන්ධ පරීක්ෂණ පිළිබඳව කරුණු දැක්වීම සඳහා චූදිතයන් මන්ත්‍රීවරුන් යොදා ගනිමින් පාර්ලිමේන්තුවේ දැනුවත් කිරීම තුළින් 
 පාර්ලිමේන්තුවට අපහාසයක් කරන බවයි.
 
පාර්ලිමේන්තුවේ දැනුවත් කිරීම දැඩි ලෙස විවේචනය කළ සිරිල් ගාමිණී පියතුමා, “පාර්ලිමේන්තුවේ තවත් විවාදයක් පැවැත්වීමෙන් සැබෑ අපරාධකරුවන් සොයා ගැනීමට නොහැකි වනු ඇතැයි” වැඩිදුරටත් පැවසීය.
 
විදේශීය විශේෂඥයින්ගේ අධීක්ෂණය යටතේ නැවුම් ස්වාධීන පරීක්ෂණයක් සිදු නොකළහොත් අද පාර්ලිමේන්තුවේදී ආරම්භ වීමට නියමිත චැනල් 4 දෙදින විවාදය නිෂ්ඵල ව්‍යායාමයක් වනු ඇති බව සිරිල් ගාමිණී පියතුමා පැවසීය.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *