උතුරු-නැගෙනහිර සිංහල බෞද්ධ බහුතරවාදය – මෑතකාලීන ප්‍රකාශනය – – ‍ම‍ෙලනි මාන‍ෙල් ප‍ෙ‍ර‍ේරා

 
“ශ්‍රී ලංකාවේ ඊසාන දෙසින් නව බෞද්ධ විහාරස්ථාන ඉදිකිරීම සහ හින්දු කෝවිල් විනාශ කිරීම, සිංහල ආධිපත්‍යයේ ප්‍රකාශනයක් වන අතර කලාපයේ ජනවිකාස හා සංස්කෘතික භූ දර්ශනය වෙනස් කිරීමට ගත් උත්සාහයකි. 1983 කළු ජූලියෙන් වසර 40කට පසුවත් , හමුදාවේ අනුග්‍රහය ඇති බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලා විසින් උතුරේ බෞද්ධ විහාරස්ථාන ඉදිකරමින් සිටින බව  ‘ශ්‍රී ලංකා බ්‍රීෆ්’  ඉදිරිපත් කළ වාර්තාවක් පෙන්වා දෙයි. 

අගෝස්තු 23 වන දිනට යෙදී ඇති “ආගම හෝ විශ්වාසය මත පදනම් වූ ප්‍රචණ්ඩත්වයේ වින්දිතයින් සඳහා වන ජාත්‍යන්තර දිනය” පිළිබඳව අවධානය යොමු කරමින්, “ශ්‍රී ලංකා 
බ්‍රීෆ්” විසින් 2023 කළු ජූලි මාසය තුළ අගෝස්තු 23 වන දින දක්වා ශ්‍රී ලංකාවේ ඊසානදිග ප්‍රදේශයේ සිදු වූ ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා කිහිපයක් සම්බන්ධව ම‍ෙ‍ස‍ේ පැහැදිලි කරනු ලබයි.
 
පළමු සිදුවීම ජූලි 9 වැනි දින මන්නාරමේදී සිදු විය. හමුදා කඳවුරු ඉවත් කරන ලෙසත් බෞද්ධ විහාරස්ථාන ඉදිකිරීම නතර කරන ලෙසත් අතුරුදන් වූ දෙමළ ජනතාවගේ ඥාතීන් ඉල්ලා සිටිති. “හමුදා කඳවුරු තුළ බෞද්ධ විහාර ඉදිකිරීමේ අරමුණ සමූහ මිනීවලවල් සඟවා සිංහලයන් පදිංචි කිරීම” යැයි එක් ක්‍රියාකාරිකයෙක් පැවසීය. 
 
එදිනම, ශ්‍රී ලංකාව “බෞද්ධ රටක්” බව හිටපු මහජන ආරක්‍ෂක අමාත්‍ය සහ වත්මන් ජනාධිපති ආහාර සුරක්ෂිතතා උපදේශක සරත් වීරසේකර විනිසුරුවරයා ඉදිරියේ තහවුරු කළේය.
 

තවත් කථාංගයක් ජූලි 14 දක්වා දිව යයි. පොංගල් උත්සවය – දෙමළ ජනයාගේ අස්වැන්න මංගල්‍යය – ආගමික නායකයෙකු ප්‍රමුඛ සිංහල කණ්ඩායමක් විසින් බාධා කරන ලදී. ප්‍රදේශයේ බෞද්ධ භික්ෂුවක් ප්‍රමුඛ සියයකට අධික පිරිසක් කුරුන්තූර්මලෙයි අයියනාර් කෝවිලට පොංගල්  උත්සව සඳහා යමින් සිටි දෙමළ ජනතාව නවතා තර්ජනය කළහ.

උත්සවයට බාධා කළ පුද්ගලයන්ට එරෙහිව පොලිසිය කිසිදු ක්‍රියාමාර්ගයක් නොගත් අතර අවසානයේ දෙවතාවක් ම ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියාවලට ගොදුරු වූ දෙමළ ජනතාවට තර්ජනය කළේය. මෙම සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් උතුරු පළාත් සභාවේ හිටපු මන්ත්‍රී තුරෙයිරාසා රවිකරන් සහ දේශපාලන ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන පීටර් ඉලංචෙජියන් මුලතිව් පොලිස් ස්ථානයට පැමිණිල්ලක් කළද පලක් නොවීය.

 

ගල්ගමුවේ ශාන්තබෝධි හිමි, මරවන්පුලවු සචිතානන්දන් ඇතුළු පිරිසක් අධිකරණ නියෝගය කඩකරමින් කුරුන්තූර්මලේ බුදු පිළිමයක් ස්ථාපිත කළහ. මීට එරෙහිව උතුරු පළාත් සභාවේ හිටපු මන්ත්‍රීවරුන් වන තුරෙයිරාසා රවිකරන් සහ දේශපාලන ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන පීටර් ඉලංචෙජියන් විසින් මුලතිව් පොලිස් ස්ථානයට පැමිණිල්ලක් ඉදිරිපත් කර තිබෙනවා.

සිංහල (බෞද්ධ) බහුතරය සහ දෙමළ හින්දු සුළුතරය අතර ආතතීන් උත්සන්න කරමින් නිකායික ප්‍රචණ්ඩත්වයේ සහ ප්‍රහාරවල ව්‍යාප්තිය  අගෝස්තු මාසයේදී ද දිගටම පැවතුනි. “අගෝස්තු 16 වෙනිදා සිංහල ප්‍රදේශවල පෝස්ටර්  අලවා පොංගල් වන්දනාව නැවැත්වීම සදහා විශාල මහජන පෙළපාලි කැඳවන ලදී.

 
පෝස්ටර්වල අන්තර්ගතය සම්බන්ධව කථාකරන “ශ්‍රී ලංකා බ්‍රීෆ්” වාර්ථාව,  කුරුන්තුර්මලෙයිට ගොස් අයියනාර් කෝවිලේ දෙමළ ජනයාගේ පොංගල් වන්දනාව වළක්වන ලෙස බෞද්ධයින්ට ආරාධනා කිරීම සඳහා ‘කුරුන්දි විහාරය’ ෆේස්බුක් පිටුවේ සහ මුලතිව් වැලිඔය යන සිංහල ගම්මානවල ‍ප‍ෝස්ටර් ව්‍යාපාරයක් මගින් දන්වා ඇති අතර, ‍ප‍ොංගල් උත්සවයට විරෝධය පළ කරමින් කුරුන්දි විහාරය ආරක්ෂා කරන ලෙස බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලා විසින් දියත් කරන ලද අභියාචනය පිළිගනිමින් බස් රථ පහකින් සිංහල කණ්ඩායම් ප්‍රදේශයට පැමිණියහ.
 
අගෝස්තු 18 දා ගල්ගමුවේ ශාන්තබෝධි හිමියෝ ද දෙමළ වන්දනාවට බාධා කිරීමට උත්සාහ කළ අතර, නැවත අගෝස්තු 20 වැනිදා , දමිළ මහේස්ත්‍රාත්වරයාට එරෙහිව,  පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවේ විධිවිධාන ඵලදායි ලෙස නොසලකා හරිමින්,  මුලතිව් සරවනරාජා අධිකරණයේ විනිසුරුවරයා ඒකපාර්ශ්විකව සහ වගකීම් විරහිතව කටයුතු කළ බව පවසමින් පැමිණිල්ලක් ගොනු කළේය.
 

අවසානයේ අගෝස්තු 22 වැනි දින මඩකලපුවේ මායිම් ප්‍රදේශයක් වන මතවානෙයි මයිලත්තමඩු ප්‍රදේශයට ගිය ආගමික නායකයින් , දෙමළ සිවිල් සමාජ ක්‍රියාකාරීන් සහ මාධ්‍යවේදීන් අතුලු 09 දෙනෙකු , බෞද්ධ භික්ෂුවක් ප්‍රමුඛ සිංහල මැර පිරිසක් විසින් පැය තුනක කාලයක් නීති විරෝධී ලෙස රඳවා තබා ගන්නා ලදී. වාහන හරස් කර මරණ තර්ජන කර මාධ්‍යවේදීන්ගේ කැමරාවලින් ලබා‍ග‍ෙන තිබූ දර්ශන සියල්ල මකා දමන ල‍ෙස‍ට තර්ජන එල්ල කර ඇත.

එදිනම එම නීති විරෝධී ක්‍රියාවට එරෙහිව විරෝධතාවක් ද පැවැත්වුණු බව “ශ්‍රී ලංකා බ්‍රීෆ්” වාර්ථාව සටහන් ක‍‍ළ‍ේය.

“ශ්‍රී ලංකා බ්‍රීෆ්” වාර්ථාවට පහත ලින්කු‍ව‍ෙන් පිවිසිය හැක.
https://srilankabrief.org/sri-lanka-brief-update-i-sinhala-buddhist-majoritarianism-in-north-east-of-sri-lanka/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *