වායු දූෂණය වැඩිවීමත් සමඟ ශ්‍රී ලංකාවේ හෘද රෝග අවදානම ඉහළ යයි- මෙලනි මානෙල් පෙරේරා 

ශ්‍රී ලංකාවෙත් වායු දූෂණය නිසා සිදුවන හදවත් රෝග ඉහල යා ප්‍රවණතා සම්බන්ධයෙන් නිසි පර්යේෂණ තවදුරටත් අවශ්‍යයි. නගර ආශ්‍රිතව එළිමහනේ  ගමන් කරන විට KN 95 වැනි මුව ආවරණයක්(mask )පැලඳීම වඩාත් සුදුසු යැයි ඔහු නිර්දේශ කරයි.

“වායු දූෂණය දිගු කලක් තිස්සේ සැලකිය යුතු පාරිසරික සැලකිල්ලක් ලෙස සැලකේ, නමුත් මිනිස් සෞඛ්‍යයට එහි බලපෑම දැන් නව පර්යේෂණ සමඟ ඉදිරියට පැමිණෙමින් තිබේ.” ඊයේ, ජුනි 26දා  පැවති ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින් කොළඹ ජාතික රෝහලේ හෘද රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය අනිදු පතිරණ මහතා මෙසේ පැවසීය.

ලෝකයේ බලපෑම නිසාත් , රට තුල සිදුවන ‌‌පොසිල ඉන්ධන දහනය ,අධිකව දුම් පිටවන කර්මාන්ත ආදී කරුණු ගණනාවක් නිසා මෙරට වායු ගෝලයද දූෂණය වන අතර  අනාගතයේ දී නිසි ක්‍රියාමාර්ග නොගතහොත් මේ තත්ත්වය තවත් දරුණු විය හැකි බව පෙනෙන්නට තිබෙන්නේ යැයි ‌‌කොළඹ ජාතික රෝහලේ හෘද රෝග පිළිබඳ විශේෂඥ ‌ වෛද්‍ය අනිඳු පතිරණ පෙන්වා දෙයි.

“එබැවින්, වායු දූෂණය හෘද රෝග වර්ධනය වීමේ ප්‍රධාන අවදානම් සාධකයක් ලෙස හඳුනාගෙන ඇත,” ඔහු අවධාරණය කළේය.

“ඔබ දුර්වල ගුණාත්මක වාතය ආශ්වාස කරන විට, වායු දූෂක ඔබේ පෙණහලු හරහා ඔබේ රුධිරයට සහ ඔබේ හදවතට ගැඹුරට ගමන් කළ හැකිය. මෙමගින් ඔබේ හෘදය සහ රුධිර සංසරණ රෝග වර්ධනය වීමේ අවදානම වැඩි කළ හැකියි,” වෛද්‍ය පතිරණ අවධාරණය කළේය.

එමෙන්ම වායු දූෂණය හෘද රෝගවලින් පෙළෙන රෝගීන්ට පමණක් නොව අධි රුධිර පීඩනය, කොලෙස්ටරෝල්, දියවැඩියාව, පිළිකා රෝග සහ නිදන්ගත පෙනහළු රෝග වැනි බෝ නොවන රෝගවලටද බලපාන බව ඔහු පැවසීය.

වායු දූෂණය යනු වායුගෝලයේ ස්වභාවික ලක්ෂණ වෙනස් කරන ඕනෑම රසායනික, භෞතික හෝ ජීව විද්‍යාත්මක කාරකයක් මඟින් ගෘහස්ථ හෝ එළිමහන් පරිසරය දූෂණය වීමයි. WHO දත්ත වලට අනුව, සමස්ත ගෝලීය ජනගහනය (99%) පාහේ නිර්දේශිත මට්ටමට වඩා වැඩි වායු දූෂණ මට්ටම් වලට නිරාවරණය වේ.

විවිධ රටවල මෙම තත්ත්වය දැඩි ලෙස සැලකිල්ලට ගෙන  විවිධ ආරක්ෂණ ක්‍රමවේද අනුගමනය කරන බව පෙන්වා‌දෙන වෛද්‍ය පතිරණ ,  ශ්‍රී ලංකාවද මේ තත්ත්වය සම්බන්ධයෙන් විශේෂ උනන්දුවකින් යුතුව කටයුතු කිරීම අතයවශ්‍ය යැයි අවධාරණය කරයි.

මේ අනුව, ගෘහස්ථ වායු දූෂණය අවම කිරීම සහ සෞඛ්යය ආරක්ෂා කිරීම සඳහා පිරිසිදු ඉන්ධන සහ තාක්ෂණයන් භාවිතය පුළුල් කිරීම අත්යවශ්ය වේ. මේවාට සූර්ය, විදුලිය, ජීව වායු, ද්‍රව පෙට්‍රෝලියම් වායු (LPG), ස්වාභාවික වායු, මධ්‍යසාර ඉන්ධන ඇතුළත් වේ.

කෙසේවෙතත් ශ්‍රී ලංකාවේ ‌මෙම  තත්ත්වයන්  සම්බන්ධයෙන් කරුණු නිසි ලෙස අනාවරණය කිරීමට තවත් පර්යේෂණ සිදු කල යුතු බවද පෙන්වා ‌දෙන  වෛද්‍ය අනිදු පතිරණ, දැනටමත් හෘද රෝග අවදානම ඇති පුද්ගලයින්ට දූෂණය වූ වාතය ආශ්වාස-ප්‍රශ්‍වාස කරන්නට සිදු වීමෙන්ම වඩා අහිතකර ප්‍රතිඵල අත්විඳීමට සිදුවිය හැකි බව ප්‍රකාශ කළේය.

කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලංකාවේ පවතින මෙම තත්ත්වයන් සම්බන්ධයෙන් නිසි ලෙස කරුණු හෙළිදරව් කිරීම සඳහා මීට වඩා පර්යේෂණ සිදුකළ යුතු බවයි වෛද්‍ය අනිදු පතිරණ පෙන්වා දෙන්නේ.

දැනටමත් හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවදානමක් ඇති පුද්ගලයින් දූෂිත වාතය ආශ්වාස කිරීමෙන් හා පිට කිරීමෙන් පමණක් වඩාත් අහිතකර බලපෑම් අත්විඳිය හැකිය. ”ඔහු පැවසීය.

එබැවින්, ශ්‍රී ලංකාවේ වුවද,  නගර ආශ්‍රිතව එළිමහනේ ගමන් කරනවිට KN 95 වැනි මුව ආවරණයක්(mask)පැලඳීම වඩාත් සුදුසු යැයි වෛද්‍ය අනිඳු පතිරණ නිර්දේශ කරයි.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed