පාස්ටර් ජෙරොම් කලින් අවධානයට ලක් නොකළේ ඇයි ? – කතෝලික පල්ලිය

අසත්‍ය ආගමික විශ්වාසයන්ගෙන් මිනිසුන්ගේ සිත් කිළිටි කරන පුද්ගලයන් පිළිබඳව සොයා බැලීමට බලධාරීන් අපොහොසත් වන්නේ මන්දැයි අගරදගුරු අතිඋතුම් මැල්කම් රංජිත් හිමිපාණන් ඊයේ (16) ප්‍රශ්න කළේය.

කතෝලික පුවත්පතේ ප්‍රධාන කර්තෘ සිරිල් ගාමිණී ප්‍රනාන්දු පියතුමා මාධ්‍ය හමුවකදී කොළඹ අගරදගුරු හිමිපාණන්ගේ මෙම ප්‍රකාශය ගෙන ආවේ බුද්ධාගම, හින්දු දහම සහ ඉස්ලාම්. සම්බන්ධයෙන් කළ දැඩි ප්‍රකාශය හේතුවෙන් ආන්දෝලනයට තුඩු දී ඇති දේවගැති ජෙරොම් ප්‍රනාන්දු මහතා පිළිබඳවය.  

 
ආගමික සභාවක ප්‍රධානියා වන ජෙරොම් ප්‍රනාන්දු දේවගැතිවරයා කතෝලික පූජකවරයකු හෝ ශ්‍රී ලංකා කතෝලික සභාවට සම්බන්ධ නොවන බව සිරිල් ගාමිණී ප්‍රනාන්දු පියතුමා පැහැදිලි කළේය.
 
දේශනයක් අතරතුර ජෙරම් ප්‍රනාන්දු දේවගැතිවරයා පළකළ අදහස් ගැන මේ වනවිට සමාජ මාධ්‍ය තුළ වැඩි අවධානයක් යොමු වී තිබේ. සිය දේශනයේ දී බුදුරජාණන් වහන්සේට, ජේසුස් වහන්සේට සහ අනෙකුත් ආගම්වලට අපහාසයක් වන පරිදි වෛරී ප්‍රකාශන සිදු කර ඇති බවට පාර්ශව රැසක් චෝදනා කරති.
 
“ජෙරොම් දේවගැතිවරයා ඇසුරු කළ සහ ඔහුට අනුග්‍රහය දැක්වූ විදේශිකයන් පිළිබඳ තොරතුරු පසුගිය දිනවල සමාජ මාධ්‍යවල පළ විය. එම කරුණු සම්බන්ධයෙන් කිසිදු පරීක්ෂණයක් සිදු කර නොතිබීම කම්පනයට කරුණකි” යැයි සිරිල් ගාමිණි පියතුමා මාධ්‍ය හමුවේදි ප්‍රකාශ කළේය. 
 
“ජෙරොම් දේවගැතිවරයා කළ ප්‍රකාශ වැනි මූලික ප්‍රකාශයන් නිසා කෙනෙකුට අන්තර් ආගමික ගැටුම් බැහැර කළ නොහැක. විවිධ අන්තවාදීන් සහ දේශපාලන නායකයින් විසින් කරන ලද ප්‍රකාශයන් හේතුවෙන් ගැටුම් ඇතිකර ජාතිය කඩාකප්පල් කිරීමේ ව්‍යායාමයක් සිදු වූ බව අපට අමතක කළ නොහැක. වාර්ගික සහ ආගමික වෛරය අවුස්සන පුද්ගලයන් පිළිබඳව අවධානයෙන් සිටින ලෙස අපි ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටීමට කැමැත්තෙමු.” යැයි පියතුමා  කීවෙිය.
 
“මේ රටේ සෑම කෙනෙකුටම ඕනෑම ඇදහිල්ලක් අනුගමනය කිරීමට අයිතියක් ඇත, නමුත් වෙනත් ආගමක් අනුගමනය කරන ආගමකට අපහාස කිරීමට කිසිවෙකුට අයිතියක් නැත. එවැනි පුද්ගලයන් සම්බන්ධයෙන් සාමාන්‍ය නීතියෙන් කටයුතු කළ යුතුයි” සිරිල් ගාමිණි  පියතුමා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

ජෙරොම් දේවගැතිවරයා අනුගමනය කරන ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයන් සම්බන්ධයෙන් කුමක් කළ යුතු දැයි විමසූ විට ප්‍රනාන්දු පියතුමා පැවසුවේ තමන් කැමති ඇදහිල්ල විශ්වාස කිරීමට සෑම කෙනෙකුටම අයිතියක් ඇති බවයි.
 
“ජේසුස් වහන්සේ ක්‍රිස්තියානි ධර්මයේ ව්‍යාජ අනුගාමිකයන් ගැන කතා කර ඇත, නමුත් නිසි බයිබලීය අධ්‍යයනයක් නොකර කෙනෙකුට ඔවුන් ගැන ප්‍රකාශ කළ නොහැක” යනුවෙන් ප්‍රනාන්දු පියතුමා අවසන් කළේය.
 
මේ අතර, ජෙරොම් දේවගැතිවරයා වහා අත්අඩංගුවට ගන්නා ලෙසත් ඔහුට එරෙහිව නීතිමය පියවර ගන්නා ලෙසත් ඉල්ලා නව බෞද්ධ පෙරමුණ (‘නව භික්ෂු පෙරමුණ’ කොළඹ කොටුවේ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට පැමිණිල්ලක් ඉදිරිපත් කර ඇත.

මීට අමතරව, අදාළ දේවගැතිවරයාට එරෙහිව දැඩි නීතිමය ක්‍රියාමාර්ගයක් ගන්නා ලෙස ඉල්ලා පිවිතුරු හෙළ උරුමය ද අද අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව හමුවේ පැමිණිල්ලක් කර තිබුණා.
 
බුද්ධශාසන, ආගමික හා සංස්කෘතික කටයුතු අමාත්‍යාංශයෙන් කළ විමසීමකදී අමාත්‍ය විදුර වික්‍රමනායක කියා සිටියේ අමාත්‍යාංශය විසින් මේ සම්බන්ධයෙන් පොලිස්පතිවරයා වෙත පැමිණිල්ලක් ඉදිරිපත් කර ඇති බවයි. නියපොත්තෙන් කඩන්න ඕන දේ පොරවකින් කපන්න තියන්න හොඳ නැහැ.’’ විදුර වික්‍රමනායක ඇමැතිවරයා කීවේය.
 
ජෙරොම් ප්‍රනාන්දු දේවගැතිවරයාට එරෙහිව ශ්‍රී ලංකා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව (CID) ඊයේ කොටුව මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයෙන් විදේශ ගමන් තහනමක් ලබාගෙන ඇතත් ඒ වන විටත් මැයි 14 වැනිදා දේවගැති ජෙරොම් දිවයිනෙන් පිටත්ව ගොස් ඇති අතර ඔහු ඉරිදා පැමිණෙනු ඇති බව ඔහු සඳහන් කළේය. සිය ඉන්ස්ටග්‍රෑම් පිටුවේ පණිවිඩයක් තබමින් කියා සිටියේය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *