නව වෙළඳ මනාප යෝජනා  සමගින් එක්සත් රාජධානිය ශ්‍රී ලංකාව හා අත්වැල් බැඳ ගනියි – මෙලනි මානෙල් පෙරේරා

මෙම වසරේ ක්‍රියාත්මක වන සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල වෙළඳ යෝජනා ක්‍රමය (DCTS) නව වෙළඳ මනාප යෝජනා ක්‍රමය සඳහා වැඩසටහන් මාලාවක් කොළඹදී පැවැත්වුණු අතර, එක්සත් රාජධානියේ රජය සිය නව වෙළඳ මනාප යෝජනා ක්‍රමය ශ්‍රී ලංකාව තුළ දියත් කර ඇත.
ප්‍රධාන සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව, සෑම වසරකම එක්සත් රාජධානිය සහ ශ්‍රී ලංකාව අතර මුළු වෙළඳාමෙන් (භාණ්ඩ සහ සේවා) පවුම් බිලියන 1.4 ක්, ශ්‍රී ලංකාවෙන් අපනයනය කරන භාණ්ඩවලින් 99% කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් එක්සත් රාජධානියට තීරුබදු රහිත ප්‍රවේශය සඳහා සුදුසුකම් ලබයි. එක්සත් රාජධානියේ වෙළඳ මනාපයන් යටතේ ශ්‍රී ලංකාවෙන් එක්සත් රාජධානිය වෙත අපනයනය කිරීමේදී තීරුබදු පවුම් මිලියන 69 ක් ඉතිරි වේ.
 
“එක්සත් රාජධානියේ නව සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල වෙළඳ යෝජනා ක්‍රමය ශ්‍රී ලංකා සහ එක්සත් රාජධානියේ ව්‍යාපාරවලට සැපයුම් දාම විවිධාංගීකරණය කිරීමට සහ ගැඹුරු කිරීමට සහ එක්සත් රාජධානියට අපනයනය කිරීමේ පිරිවැය අඩු කිරීමට නැවුම් අවස්ථාවක් සපයයි. මෙම සතියේ අපගේ සිදුවීම් හරහා අප විසින් ඉස්මතු කර ඇති විශිෂ්ට අවස්ථා ව්‍යාපාර විසින් ප්‍රයෝජනයට ගනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු, ”සාරා හුල්ටන් OBE බ්‍රිතාන්‍ය මහ කොමසාරිස් පැවසීය.
 
මෙය එක්සත් රාජධානියේ සිල්ලර වෙළෙන්දන්ගේ සහ පාරිභෝගිකයින්ගේ මිලදී ගැනීම් සලකා බැලීම් මෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවේ නිෂ්පාදකයින්, වෙළඳ වැඩසටහන් සහ ප්‍රතිපත්ති සම්පාදකයින්ගේ තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය මත පදනම් වූ අතර නව යෝජනා ක්‍රමයෙන් ප්‍රතිලාභ ලැබිය හැකි ඉහළ විභව වටිනාකම් දාම සහ නිෂ්පාදන ප්‍රදර්ශනය කරන ලදී.
 

ශ්‍රී ලංකාව රෙදිපිළි, තේ සහ රබර් ඇතුළු ඉහළ වටිනාකමකින් යුත් නිෂ්පාදන රැසක් එක්සත් රාජධානියට අපනයනය කරන අතරම, 2018 වසරේ සිට ශ්‍රී ලංකාව සහ එක්සත් රාජධානිය අතර වෙළෙඳ පරිමාවන්හි අඛණ්ඩ අඩුවීමක් දක්නට ලැබේ.

එක්සත් රාජධානියේ වෙළඳ මනාපයන් යටතේ, ශ්‍රී ලංකාවේ අපනයන සඳහා ත්‍යාගශීලී තීරුබදු කප්පාදුවලින් ප්‍රතිලාභ ලැබෙනු ඇති අතර නව නිෂ්පාදන විෂය පථයට ගෙන ඒම, පුළුල් පරාසයක කර්මාන්ත හරහා ශ්‍රී ලංකා ව්‍යාපාර සඳහා එක්සත් රාජධානියේ වෙළඳපොළට ප්‍රවේශ වීමට පහසුකම් සපයයි.

 
එක්සත් රාජධානියේ ව්‍යාපාර සහ වෙළඳ දෙපාර්තමේන්තුවේ එක්සත් රාජධානියේ රාජ්‍ය අමාත්‍ය නයිජල් හඩ්ල්ස්ටන් පැවසුවේ, සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල වෙළඳ යෝජනා ක්‍රමය මඟින් එක්සත් රාජධානියට තීරුබදු රහිතව අපනයනය කිරීමට මෙවලම් ලබා දීමෙන්, වෙළඳපල විවෘත කිරීම සහ පාරිභෝගික තේරීම ඉහළ නැංවීමෙන් ව්‍යාපාරවලට සහාය වන බවයි.

“අපගේ ගෝලීය වෙළඳ සබඳතා සමඟින් අපට විශාල වශයෙන් ඉදිරියට යාමට අවශ්‍ය වන අතර සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් සමඟ මෙය සාක්ෂාත් කර ගැනීමට DCTS එක්සත් රාජධානියට හැකියාව ලබා දෙයි,” ඔහු පැවසීය.
 

මහ කොමසාරිස් සාරා හල්ටන් පවසන පරිදි, නව යෝජනා ක්‍රමය සැලසුම් කර ඇත්තේ ශ්‍රී ලංකාව ඇතුළු රටවල් 65 ක් සමඟ නිදහස් හා සාධාරණ වෙළඳාම වර්ධනය කිරීම සඳහා වන අතර එමඟින් රැකියා උත්පාදනය කිරීම සහ ඔවුන්ගේ ආර්ථිකය නංවාලීම සඳහා ය.

තවද, “DCTS ලෝකයේ වඩාත්ම ත්‍යාගශීලී වෙළඳ මනාප කට්ටලයක් ලබා දෙන අතර ශ්‍රී ලංකාව වැනි රටවල් සමඟ දිගු කාලීන, අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් වාසිදායක සබඳතා ගොඩනඟා ගැනීමට එක්සත් රාජධානියේ කැපවීම පෙන්නුම් කරයි.” ඇය වැඩිදුරටත් පැවසුවාය.

 

කොළඹ සංචාරයේදී DCTS නිලධාරීන් වෙළඳ, වාණිජ හා ආහාර සුරක්ෂිතතා අමාත්‍යවරයා ද හමුවිය. ඔවුන් අමතරව ලංකා වාණිජ මණ්ඩලය, වාණිජ දෙපාර්තමේන්තුව, EDB, BOI, ඒකාබද්ධ ඇඟලුම් සංගම් සම්මේලනය, ශ්‍රී ලංකා යුරෝපීය වාණිජ මණ්ඩලය, ඇම්චෑම් ශ්‍රී ලංකා සහ රොටරි ඉන්ටර්නැෂනල් සමඟ හවුල්කාරිත්වය ඇතිව වැඩිදුර තොරතුරු සැසි සහ කටයුතු සිදු කරන ලදී.

වත්මන් ප්‍රවණතා, එක්සත් රාජධානියේ වෙළඳපල මිලදී ගැනීමේ නිර්ණායක, වෙළඳාමට ඇති බාධක සහ ශ්‍රී ලංකාවේ වෙළඳ සහ ආයෝජන විභවයන් විවෘත කිරීමට කළ හැකි දේ ඇතුළු අවබෝධය බෙදාගැනීම කෙරෙහි මෙම සැසි අවධානය යොමු විය.

 

සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල වෙළඳ යෝජනා ක්‍රමය (DCTS) එක්සත් රාජධානියේ සාමාන්‍ය මනාප යෝජනා ක්‍රමය ප්‍රතිස්ථාපනය කරන අතර එය 2023 දී බලාත්මක වනු ඇත.

මෙම යෝජනා ක්‍රමය යටතේ ශ්‍රී ලංකාව නිෂ්පාදනවලින් 92%ක් සඳහා ශුන්‍ය තීරුබදු සඳහා සුදුසුකම් ලබයි. අඹරන ලද ධාන්‍ය, සුරතල් සත්ව ආහාර නිෂ්පාදන සහ කිරි නිෂ්පාදන ඇතුළුව අමතර නිෂ්පාදන 150 කට අධික ප්‍රමාණයක් නව යෝජනා ක්‍රමයේ විෂය පථයට ගෙන එනු ඇත.

 
ප්‍රධාන අවස්ථාවට මුදල් රාජ්‍ය අමාත්‍ය ෂෙහාන් සේමසිංහ, මහ බැංකු අධිපති ආචාර්ය නන්දලාල් වීරසිංහ සහ වාණිජ දෙපාර්තමේන්තුවේ, ශ්‍රී ලංකා අපනයන සංවර්ධන මණ්ඩලයේ (EDB) සහ ශ්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩලයේ (BOI) ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන් සහභාගි වූහ. )
මෙම උත්සවය බ්‍රිතාන්‍ය සමඟ ව්‍යාපාර සඳහා වූ කවුන්සිලය – එක්සත් රාජධානියේ-ශ්‍රී ලංකා ද්විපාර්ශ්වික වෙළඳ සංගමයේ හවුල්කාරිත්වයෙන් සිදු කරන ලදී.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *