ජාත්‍යන්තර සංක්‍රමණික දිනය සහ ශ්‍රී ලංකාව – මෙලනි මානෙල් පෙරේරා

මේ වසරේද දෙසැම්බර් 18 වැනි දින එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ජාත්‍යන්තර සංක්‍රමණික දිනය ලෙස දිනක් ගෙවී ගියේය. 2022 වසරේ මේ වන විට 300,000 කට අධික සංක්‍රමණික ශ්‍රමිකයන් පිරිසක් දිවයිනෙන් පිටව ගොස් ඇති බව විදේශ රැකියා අමාත්‍ය මනූෂ නානායක්කාර මහතා ජාත්‍යන්තර සංක්‍රමණික දිනය පවත්වමින් පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාවේ කම්කරු සංක්‍රමණ කතාවට දීර්ඝ ඉතිහාසයක් ඇත. 1977 විවෘත ආර්ථික රටාව මේ විගමනවලට පාර කැපුවේය. දරිද්‍රතාවය, ස්ථාවර ආර්ථිකයක් පවත්වාගෙන යාම, ප්‍රමාණවත් වැටුප් හා අධ්‍යාපනය වැනි විවිධ හේතූන් මත ශ්‍රී ලාංකිකයන් තම මව්බිම හැර ගිය අතර කාලයාගේ ඇවෑමෙන් මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් සහ අපයෝජනයන් ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට මෙම අවස්ථාව ලබා දුන්නේය.

කොළඹ ප්‍රජා සංවර්ධන සේවා (CDS) හි ඇන්ඩෲ සැමුවෙල්ගේ වාර්තාවකට අනුවල මිලියන 245-250ක් පමණ ජනතාව ඉහත සඳහන් එක් හේතුවක් හෝ බහුවිධ හේතු මත විදෙස් ගතවෙමින්  සිටිති. මෙය ගෝලීය ජනගහනයෙන් 3.3% ක් පමණ වේ. ඔවුන් සරණාගතයින්, රැකවරණ පතා සිටින සරණාගතයින් සහ කම්කරු සංක්‍රමණිකයන් ලෙස වර්ගීකරණය කර ඇත. දේශසීමා සහ මහද්වීප හරහා ජීවත් වන ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට අමතරව, බොහෝ කලාපීය රටවල සහ විශේෂයෙන් ගල්ෆ් කොරිඩෝවේ ජීවත් වන සහ සේවය කරන සංක්‍රමණික කම්කරුවන් මිලියන 2 කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් අප සතුව ඇත.

ලෝක බැංකුවේ වාර්තාවලට අනුව, උප කලාපීය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය: අපගේ උප කලාපයේ, ශ්‍රී ලංකාවේ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය සාමාන්‍යයෙන් 4% සිට 2.7% ලෙස පුරෝකථනය කර ඇත. ඉන්දියාව 6% වන අතර පසුගිය කාර්තු 5 තුළ පහත වැටීමක් පෙන්නුම් කරන අතර එහි විරැකියාව වසර 45ක ඉහළ මට්ටමක පවතී. පාකිස්තානයේ වර්ධනය 3.3% කි. බංග්ලාදේශය සහ නේපාලය පිළිවෙලින් 8.1% සහ 7.1% ලෙස හොඳින් ක්‍රියා කරයි.

2018 ශ්‍රම සංක්‍රමණ දත්ත- – මුළු සංක්‍රමණ ජනගහනය 211,459. ගෘහ සේවිකාවන් 81,685. නුපුහුණු කම්කරුවන් 51,719. අර්ධ පුහුණු කම්කරුවන් 2,770. පුහුණු කම්කරුවන් 67,053 සහ අනෙකුත් 24,979 (වෘත්තිකයන්, ලිපිකරු, කළමනාකරණ).

ශ්‍රී ලංකාවේ සංක්‍රමණ පදනම උප කලාපීය රටවලට සමාන ය. දරිද්‍රතාවය සහ ආර්ථික විෂමතාවය, විරැකියාව සහ රැකියා නොමැතිකම, ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය හා ඉතිරි කිරීමට ඇති නොහැකියාව රැකියා සඳහා සංක්‍රමණය වීමට මිනිසුන් පොලඹවන සාධක බව ඇන්ඩෲ සැමුවෙල් වාර්තාව පෙන්වා දෙයි.

ඊනියා දිළිඳුකම සහ කුසගින්න සංක්‍රමණය සඳහා පදනම් වී ඇත්තේ ඉතා දිගු කාලයක සිටය. ශ්‍රී ලංකාවේ දරිද්‍රතාවයේ ප්‍රධාන සංඛ්‍යාව 2.4%, එනම් පුද්ගලයන් 500,000කට මදක් වැඩිය. කෙසේ වෙතත්, දරිද්‍රතාවයට ගොදුරු වන මිලියන 2.5 ක පමණ ජනතාවක් අප සතුව ඇත.

තවද, ඔහු තවදුරටත් ශ්‍රී ලංකා සංක්‍රමණය සඳහා නිර්දේශ කිහිපයක් පහත පරිදි සඳහන් කරයි:

ශ්‍රම සංක්‍රමණය දුප්පත් රටක් හෝ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටක් ඔවුන්ගේ ආර්ථික ආබාධ වලට දක්වන ප්‍රතිචාරයක් ලෙස නොසැලකිය යුතුය. සෑම රටකටම පිරිනැමීමට අතිවිශාල දක්ෂතා ඇත. එහි දේශපාලන නායකයන් සහ බලධාරීන් මෙම අසිරිමත් මානව සම්පත අභිමානයෙන් හා ගෞරවයෙන් ප්‍රයෝජනයට ගත යුතුය.

මිලියන 2කට ආසන්න ශ්‍රමිකයන් පිරිසක් රටට ඉහළම ආදායම් මාර්ගයක් ලබා දෙමින් සිටින අතර, ශ්‍රම සංක්‍රමණය රජය තුළ ප්‍රමාණවත් සහ සාධාරණ පිළිගැනීමක් සහ සාකච්ඡාවක් ලැබිය යුතුය. එබැවින් සංක්‍රමණ පාලනයට ප්‍රමුඛත්වය දිය යුතුය.

සංක්‍රමණික ශ්‍රමිකයාගේ අවශ්‍යතා සුරක්ෂිත කිරීම සඳහා බලධාරීන් විධිමත් බඳවා ගැනීමේ පිළිවෙත් ක්‍රියාත්මක කළ යුතුය. පුද්ගලික බඳවා ගැනීමේ නියෝජිතායතන (PRA) සහ ඔවුන්ගේ මැදිහත්කරුවන් යහපත් පිළිවෙත් අනුගමනය කළ යුතුය. නැතහොත් ප්‍රතිවිපාකවලට මුහුණ දිය යුතුය. ශ්‍රී ලංකාව ෂඛධ සම්මුතිය 181 ට අනුකූල විය යුතුය.

ශ්‍රී ලංකාව සිය 90 ප්‍රාථමික සාක්ෂරතා අනුපාතයෙන් ඔබ්බට සිතිය යුතු අතර මෙය තවදුරටත් පුරසාරම් දෙඩීමට සහතිකයක් නොවේ. නිපුණතා හඳුනා ගැනීම, ජාත්‍යන්තර මට්ටමින්, නවෝත්පාදනය සහ ඉහළ ඵලදායිතාව ජාත්‍යන්තර වෙළෙඳපොළ තුළ ශ්‍රම පිළිගැනීමේ ප්‍රමුඛ සාධක වේ.

ආරක්‍ෂිත සංක්‍රමණය වැදගත් වන බැවින්, හොඳින් කළමනාකරණය කරන ලද සංක්‍රමණ වැඩසටහනක් මගින් දරිද්‍රතාවය, විරැකියාව, නව නිපුණතා කට්ටල ගොඩනැංවීම සහ නිවසේ සහ විදේශයන්හි ගෞරවයට පාත්‍ර වන බලවත් සහ සුදුසුකම් ලත් ශ්‍රම බලකායක් නිර්මාණය කළ හැකිය. මෙයට කම්කරුවන් සහ ඔවුන්ගේ පවුල් සඳහා ශක්තිමත් ප්‍රතිලාභ සහ නැවත ඒකාබද්ධ කිරීමේ ප්‍රතිපත්ති ඇතුළත් විය යුතුය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *